Jak probíhá čištění kovů laserem?

čištění kovů laserem

Namísto pracných pískovacích procesů náročných na odpady lze použít laserové odstranění nežádoucích oxidů, povlaků nebo tuků. Nečistoty, mastnoty, barvy nebo dokonce rez mohou být účinně odstraněny laserovým čištěním. Čištění kovů laserem je čím dál tím oblíbenější technologií.

Laser generuje krátké pulzy, které jsou nosičem velmi velké části energie. Během interakce pulsu s povrchem dochází k odpařování nebo sublimaci vnější vrstvy s minimálním narušením základního materiálu. Výsledkem je, že všechny povrchové nečistoty se snadno odstraní, což umožňuje, aby se kovová součástka mohla připravit pro další zpracování. Velkou výhodou laserové ablace je bezkontaktnost a eliminace použití dalších chemikálií nebo nástrojů, a tím i ekologická povaha celého procesu.

Čištění povrchů kovů od rzi, barvy nebo mastnoty laserem

Čištění kovů laserem není nikterak náročný proces. Silné, velmi krátké, rychlé a pohyblivé laserové pulzy produkují pulzy mikroplasmy, rázové vlny a tepelný tlak, což způsobuje sublimaci a odstranění nejrůznějších nečistot. Zaostřený laserový paprsek přesně odpařuje cílový povlak nebo kontaminaci. Optimalizace procesu čištění laserovým paprskem zajišťuje maximální reakci s cílovým materiálem a zároveň pracuje bezpečně a bez poškození základního materiálu, konkrétně kovu.

Kovové povrchy jsou ideální pro mnoho aplikací laserového čištění. Optimalizovaným nastavením paprsku se metalurgicky nezmění ani nepoškodí laserem ošetřený povrch. Odstraní se pouze povlak, rez nebo oxid, který má být odstraněn, protože laserový paprsek je přesně umístěn tak, aby nereagoval s kovovým povrchem pod ním. Hustota energie laserového paprsku je snadno a přesně nastavena pro čištění a odstranění nežádoucího materiálu, což není možné u jiných technologií, např. pískování.

 

Další články: 6 typů skladovacích systémů, které se hojně využívají

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4