Čistý vzduch díky odlučování prachu

cyklonové odlučovače

Mnoho lidí již ví, že prach je škodlivý z hlediska jeho schopností poškození lidských plic. Konkrétně usazení v plicních sklípcích. Málokdo již ví, že prach může vytvořit výbušnou směs, která je schopna exploze. V tomto článku si řekneme něco o cyklonových odlučovačích prachu.

Výbušný prach

Exploze prachu v průmyslovém objektu představuje poměrně vysoké riziko. Pracujeme-li pevnými hořlavými materiály, je zde velká pravděpodobnost, že jemný prach může snadno vzplanout. Víceméně se jedná o většinu organických látek a mnoho kovů.
Prach vzniká nejčastěji:

  • obráběním,
  • řezáním,
  • broušením,
  • leštěním,
  • abrazivní tryskání.

Mechanické odlučovače (suché)

Nejčastějšími produkty, spadajícími do této kategorie jsou cyklónové a filtrové odlučovače. Tato zařízení používají vysoce účinné filtrační vložky pro zachycení prachu. Ten vstupuje do zařízení přes vestavěné přepážky a dochází k jeho kumulaci na filtračním médiu. Vlivem "výbuchů" stlačeného vzduchu dochází k uvolnění prachu ze záchytných filtrů do filtrů do násypky, ze které musí být odstraňován.

Dalším typem je odlučovač s patronovými filtry, kde je možné vybírat ze širokého sortimentu filtračních materiálů. Ty dosahují vždy vysoké účinnosti v pohlcování jemných prachových částic. Kromě jiného plní filtry požadavky na požární odolnost nebo statická vodivost. Pokud si to situace vyžaduje, můžete přidat filtry HEPA.

Mechanické odlučovače (mokré)

Tyto zařízení se často nazývají jako mokré pračky. Fungují na principu střetávání kapek vody s prachem. Platí zde, čím menší kapky odlučovač vytvoří, tím je účinnější v pohlcování prachu. Čím menší jsou kapičky vody, tím účinnější je mokrý odlučovač. Po zachycení padá voda s prachem do usazovací nádrže. Tam dochází k oddělení nejčastěji pomocí gravitace. Dalším typem je Venturiho odlučovač, který pracuje na principu rozstřikování vody do velmi jemné mlhy. U tohoto typu je rozhodujícím parametrem rychlost, čím je větší, tím je odlučovač účinnější.

 

cyklonové odlučovače

Máte-li zájem o odlučovače prachu, obraťte se na společnost TIGEMMA ENGINEERING, která lídrem na trhu s filtračními a odsávacími systémy pro průmyslové použití.

 

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4