• Jan Staněk

Zvonění ve škole – časy se mění

ozvučovací technika

Taky si pamatujete na léta, kdy jste byli školou povinni? Bohužel tato léta jsou nenávratně pryč a naše děti zažívají už poněkud jinou skutečnost. Například klasický školní zvonek, který nás vysvobodil z hodiny matematiky nebo nám ukončil velkou přestávku je pryč. Místo toho jsou dnes rozhlasy a nejrůznější ozvučovací technika. Právě o tomto tématu se dnes budeme bavit.

Zvuk

Pojmem zvuk lze nazvat jakékoliv mechanické vlnění, které se šíří prostředím a vyvolá sluchový vjem. Zdrojem je pevné těleso, které je rozkmitáno po určitou frekvencí. Toto rozkmitání pevného tělesa se šíří do okolí rychlostí 340 m/s. Vlivem tohoto jevu dochází k rozkmitu i okolí.

Co je to ozvučení?

Ozvučení nebo ozvučovací technika je soubor nejakých zesilovačů, měničů a reproduktorů, které mají za následek šíření signálu, často mluveného slova nebo hudby. V dnešní době však našly daleko větší využití, oiužívají se v obcích, obchodech nebo školách. Právě na poslední zmíněné školy se v tomto článku zaměříme. Výhodou těchto systémů je jejich variabilita použití a jednoduchá obsluha. Reprodukovat můžeme hudbu z jakéhokoliv dostupného média, protože přehrávač je součástí sestavy. Kvalitní systém jsou vybaveny akumulátorem, který umožňuje použití i v místech, kde není přiveden elektrický proud.

Školnímu zvonku už odzvonilo

Ozvučovací technika má mnoho funkcí ve školách například funkci zvonění. Klasicky je zvonění řešeno pomocí kombinace hodin, zvonícího automatu a samotného zvonku. Výhodou ozvučovacího zvonění je například fakt, že není nutné seřizovat hodiny nebo kontrolovat jednotlivé zvonky na chodbách. Školám toto řešení ušetří několikatisícové položky jen díky jednoduchosti celého uzvučovacího systému, který je jednoduchý na ovládání. Škoní izvučovací technika nejčastěji zastává tyto funkce:

 • Školní rozhlas – živá hlášení, možnost předehrání projevu  pouštění dle časového harmonogramu
 • Školní rádio – studentská rádia o přestávkách
 • Zvonění – upozornění na hodinu/přestávku
 • Možnost využití k výuce nejen tablety lektorů, ale i chytré telefony

Ozvučovací technika prostředkem výuky

S těmito systémy se také rozšířuje jejich využití. Kromě zvonění, poplachu nebo ředitelského proslovu můžeme žákům pouštět například kurzy angličtiny, hudební výchovy a jiné. Další výhodou je použití paměti, do které lze například suplujícímu učiteli nahrát učivo nebo diktáty. Své využití najde ozvučení také na hodinách tělocviku nebo ve školních družinách.

Štítky: ozvučovací technika ozvučení ozvučení škol školní zvonění ozvučovací technika zvonění bartekrozhlasy rozhlasybartek

Nejnovější články

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

 • Čistý vzduch díky odlučování prachu

  cyklonové odlučovače

  Mnoho lidí již ví, že prach je škodlivý z hlediska jeho schopností poškození lidských plic. Konkrétně usazení v plicních sklípcích. Málokdo již ví, že prach může vytvořit výbušnou směs, která je schopna exploze. V tomto článku si řekneme něco o cyklonových odlučovačích prachu.

  Číst dál...

 • Uklouznutí a pády z výšky patří k častým úrazům

  protiskluzové pásky

  Riziko pádu trápí téměř všechny typy podlah až na jedny! Těmi výjimečnými jsou protiskluzové podlahy, které lze aplikovat i pro obytné prostory, tak i průmysl. V tomto článku e budeme bavit o protiskluzových vlastnostech, kterých je možno docílit speciálním vsypem nebo speciálními protiskluzovými páskami.

  Číst dál...

 • Planografie Olomouc nabízí pestrou škálu služeb. Podívejte se sami

  planografie

  Přestože kancelářské tiskárny disponují mnoha funkcemi, bez služeb copycentra se jednoznačně neobejdete, protože některé dokumenty zkrátka klasická tiskárna nevytiskne. Planografie Olomouc se specializuje na tisk projektových dokumentací a výkresů poměrně dlouhá léta, přičemž na každou práci se důkladně připravuje, slibuje spolehlivost, rychlost a efektivitu. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno si v dané firmě můžete objednat.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..