• Jan Staněk

Zvonění ve škole – časy se mění

ozvučovací technika

Taky si pamatujete na léta, kdy jste byli školou povinni? Bohužel tato léta jsou nenávratně pryč a naše děti zažívají už poněkud jinou skutečnost. Například klasický školní zvonek, který nás vysvobodil z hodiny matematiky nebo nám ukončil velkou přestávku je pryč. Místo toho jsou dnes rozhlasy a nejrůznější ozvučovací technika. Právě o tomto tématu se dnes budeme bavit.

Zvuk

Pojmem zvuk lze nazvat jakékoliv mechanické vlnění, které se šíří prostředím a vyvolá sluchový vjem. Zdrojem je pevné těleso, které je rozkmitáno po určitou frekvencí. Toto rozkmitání pevného tělesa se šíří do okolí rychlostí 340 m/s. Vlivem tohoto jevu dochází k rozkmitu i okolí.

Co je to ozvučení?

Ozvučení nebo ozvučovací technika je soubor nejakých zesilovačů, měničů a reproduktorů, které mají za následek šíření signálu, často mluveného slova nebo hudby. V dnešní době však našly daleko větší využití, oiužívají se v obcích, obchodech nebo školách. Právě na poslední zmíněné školy se v tomto článku zaměříme. Výhodou těchto systémů je jejich variabilita použití a jednoduchá obsluha. Reprodukovat můžeme hudbu z jakéhokoliv dostupného média, protože přehrávač je součástí sestavy. Kvalitní systém jsou vybaveny akumulátorem, který umožňuje použití i v místech, kde není přiveden elektrický proud.

Školnímu zvonku už odzvonilo

Ozvučovací technika má mnoho funkcí ve školách například funkci zvonění. Klasicky je zvonění řešeno pomocí kombinace hodin, zvonícího automatu a samotného zvonku. Výhodou ozvučovacího zvonění je například fakt, že není nutné seřizovat hodiny nebo kontrolovat jednotlivé zvonky na chodbách. Školám toto řešení ušetří několikatisícové položky jen díky jednoduchosti celého uzvučovacího systému, který je jednoduchý na ovládání. Škoní izvučovací technika nejčastěji zastává tyto funkce:

 • Školní rozhlas – živá hlášení, možnost předehrání projevu  pouštění dle časového harmonogramu
 • Školní rádio – studentská rádia o přestávkách
 • Zvonění – upozornění na hodinu/přestávku
 • Možnost využití k výuce nejen tablety lektorů, ale i chytré telefony

Ozvučovací technika prostředkem výuky

S těmito systémy se také rozšířuje jejich využití. Kromě zvonění, poplachu nebo ředitelského proslovu můžeme žákům pouštět například kurzy angličtiny, hudební výchovy a jiné. Další výhodou je použití paměti, do které lze například suplujícímu učiteli nahrát učivo nebo diktáty. Své využití najde ozvučení také na hodinách tělocviku nebo ve školních družinách.

Štítky: ozvučovací technika ozvučení ozvučení škol školní zvonění ozvučovací technika zvonění bartekrozhlasy rozhlasybartek

Nejnovější články

 • Spotřebitelský a investiční úvěr pro podnikatele

  podnikatelský úvěr

  Pryč jsou doby, kdy banky nechtěli půjčovat své peníze některým subjektům. Na mysli mám například střední drobné podnikatele. Chcete-li jít do banky pro podnikatelský úvěr, zde vám poradíme, jak uspět.

  Číst dál...

 • Stavebniny Uherský Brod

  levné stavebniny Hakor

  Stavíte-li nebo jen rekonstruujete dům sami víte, že to stojí velkou hromadu jak úsilí, tak i financí. Proto není divu, že mnoho lidí se snaží najít ty nejlevnější dodavatele, aby ušetřili každou korunu za stavební materiál. My vám poradíme, jak vybrat stavebniny a ušetřit!

  Číst dál...

 • Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

  zlatý přívěšek se smaragdem

  Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

  Číst dál...

 • Vánoční trendy a dekorace 2018

  Vánoční látky výprodej

  Vánoce jsou tady, Vánoce... však dál to určitě znáte, narážím reklamou na oblíben nápoj. Při pohledu do kalendáře zjistíme, že právě běží druhá polovina listopadu a Vánoce se kvapem blíží. CO to pro nás znamená? Že bychom se měli pomalu porozhlédnout po dárcích, případně vymyslet, čím koho obdarujeme. Pro většinu lidí jsou tyto svátky nejoblíbenější v roce a proč ne, když můžeme být ve společnosti těch, které máme rádi. V tomto článku si poradíme, jak vyzrát na vánoční dekorace.

  Číst dál...

 • Nemoc dna aneb zakázané potraviny

  Tradiční čínská medicína

  Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..