Leštění a broušení nerezové oceli

Jste milovníky věcí, které jsou nablýskané? Přitom nemám na mysli rovnou šperky nebo drahé kameny. Pokud ano, v tom případě si budeme rozumět. Vysoký lesk můžeme docílit různými úpravami, dnes se budeme zabývat leštěním nerezových plechů, které mají vysokou odolnost a jsou velmi efektní.

Co je to nerezová ocel

Nerezová, neboli korozivzdorná ocel je legovaný materiál s vysokou odolností. Tento materiál je výrazně odolný proti téměř všem druhům koroze. Nerezové ocele se dělí podle svého chemického složení na:

  • Feritické ocele,
  • Martenzitické ocele,
  • Austenitické ocele.

Chemické složení nerezové ocele se skládá zejména z leguru, chrómu, niklu, popřípadě manganu a dalších kovy.

Pohled do minulosti

První odolnost kovu s příměsí chrómu byla prokázána již v roce 1821 prostřednictvím roztoku tzv. lučavky královské, tedy směsi kyseliny dusičné a chlorovodíkové v objemovém poměru 1:3. Když to fungovalo s chrómem, mohlo by i s niklem, a tak se během první poloviny 20. let experimentovalo. Nemalým milníkem byla výroba v "naší" huti Poldi ocel pro hlavně loveckých pušek. První korozivzdorná ocel přišla ze Švédska pro potřebu papírenského průmyslu. Od poloviny 20. století se však metalurgické procesy velmi pomalu standardizovaly. Později vyrobená ocel se pyšní označením super-korozivzdorných ocel, která je odolná a zároveň svařovatelná.

Koroze

Neustále se tady bavíme o odolnosti ocele vůči korozi, ale neřekli jsme si, jaká koroze je "škodlivá". Jedná se zejména o tyto druhy:

  • Mezikrystalová koroze,
  • Bodová koroze,
  • Štěrbinová koroze,
  • Gavanická koroze.

Mezikrystalová koroze

Nerezové ocele mají jednu vlastnost, které využívá tento typ koroze, jedná se o citlivost k mezikrystalové korozi, kterou způsobuje vylučování karbidů chrómu, než klesne jeho obsah pod určitou mez, kdy vzniká koroze. Aby se podpořila odolnost proti tomuto typu koroze, používá se tzv. zcitlivění ocele.

Bodová koroze

Tento druh koroze vzniká, když lokálně porušíme ochranu, děje se tomu například v místech s nehomogennostmi a vadami. Pro zvýšení odolnosti se zvyšuje obsah chrómu nebo se přidává molybden nebo dusík.

Štěrbinová koroze

Štěrbinová koroze se velmi podobá předešlému typu, tedy botové korozi. Vznikne ve chvíli, kdy je narušena nebo příliš tenká pasivní vrstva.

Galvanická koroze

Tato koroze vzniká ve chvíli, kdy se o sebe třou dva rozdílné kovy. Kov s nižší korozní ušlechtilostí potom koroduje rychleji. Dojde tím k nerovnoměrné korozi.

Leštění a broušení nerezového plechu

Pokud chcete, aby nerez byla lesklá, musíte ji podrobit leštění, které se skládá z těchto fází:

  1. Odstranění nečistot,
  2. Odstranění svárů,
  3. Sjednocení povrchu,
  4. Odstranění škrábanců,
  5. Satinování povrchu,
  6. Příprava na leštění,
  7. Leštění do zrcadlového lesku.

Netroufáte-li si na to, kontaktujte společnost Fruněk, která je specialistou na broušení a leštění nerezu.

 

 

 

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4