Plošina jako přívěsný vozík
"Hele, tam na fasádě vyměň výbojku, nesvítí", asi tak se ve firmách zadávají zdánlivě jednoduché úkoly. Mnohdy si však nadřízený neuvědomuje fakt, že i výška 2 m, může zaměstnanci při nedodržení určitých pokynů a pomůcek způsobit pád. Většina pádů v rámci pracovních úrazů má za následek ranění, někdy dlouhodobějšího charakteru. V krajních případech může dojít i k úmrtí.
Co je to práce ve výškách?
Tímto souhrnným pojmem se označuje veškerá práce, kterou pracovníci vykonávají v jakékoliv výšce. Takovým mezníkem je výška 1,5 m, která zaměstnavatelům určuje povinnost své zaměstnance chránit proti pádu. Podrobné informace, týkající se ochrany zaměstnanců jsou uvedeny v nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.
Proč se tolik dbá na ochranu před pádem z výšky? Zkrátka proto, že právě tento typ pracovních úrazů patří mezi nejčastější příčiny úmrtí zaměstnanců v různých odvětvích. Takový pád má ve většině případů fatální následky a končí úmrtím nebo těžkým zraněním s celoživotními následky. Různými studiemi se přišlo na to, že důvodem těchto úrazů je:
- Nedostatečné jištění,
- Ignorace BOZP,
- Přeceňování vlastních sil.
Legislativní ošetření
Nyní jíž víme, co je to práce ve výškách, teď bychom se mohli detailněji seznámit s legislativními úpravami, které vynucují dodržování BOZP a ochranu zaměstnanců před pádem z výšky.
- Předpis č. 362/2005 Sb. Nařízení vlády o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.
- Předpis č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Konkrétní informace jsou uvedeny v § 103 odst. 2 a 3.
Prostředky ochrany před pádem z výšky
Před samotným nákupem je nutné zvážit několik hledisek. Prvně bychom měli stanovit finanční limit, který chceme investovat. Jedná-li se o jednorázovou "investici", pravděpodobně se vyplatí najmout si odbornou firmu, která za vás práci vykoná. Vždy však platí pravidlo, že se NESMÍ šetřit!
Prostředky pro ochrany
- Osobní jištění
- Zachycovací postroje
- Žebříky a lešení
- Hydraulické zdvihací plošiny
Žebříky
Pokud je osoba pracující na žebříku chodidly ve výšce nad 5 m, musí být neprodleně jištěna proti pádu, například prostřednictvím OOPP. V případě, že se používají polohovací prostředky je povoleno, aby kotvící bod byl na žebříku, ale za předpokladu, že bude řádně zajištěna jeho stabilita a jeho nosnost tomu bude odpovídat.
Hydraulické zdvihací plošiny
Pracovní plošina je zdvihací zařízení vybavené pracovním místem pro obsluhu v podobě koše nebo plochy obklopené zábradlím. Toto zařízení je uzpůsobeno k tomu, aby pracovníkovi umožňuje práci ve výšce na místech jinak nedostupných. Většina plošin umožňuje pohyb nejen do výšky ale v kruhu daném dosahem ramene. Plošina může být vybavena zdrojem elektřiny pro používání ručního elektrického nářadí.
Většinou se tyto plošiny montují ke strojům, najdeme však i provedení v podobě plošiny za auto. Mezi výhody patří to, že šachta může být jako lehká konstrukce a nemusí být spojená s plošinou. Při stejné využitelné ploše plošiny, má tato varianta menší zastavěnou plochu. Tak jako vše, má toto řešení i nevýhodu a to prohlubeň, která bývá při porovnání se stranovým závěsem větší.