Investice do dluhopisů: Jaké přináší výnosy a rizika?

korporátní dluhopisy

Pokud se začínáte zajímat o investování, měli byste značnou pozornost věnovat dluhopisům. Obligace, jak se jinak dluhopisům také říká, jsou cenné papíry představující závazek emitenta vůči věřiteli. Proč vůbec společnosti emitují dluhopisy? Kde se dají tyto cenné papíry koupit? Jaké jsou jejich rizika? A jsou opravdu výnosné? Právě na dané otázky vám v následujících řádcích odpovíme.

Co je to dluhopis?

Prvně bychom si měli odpovědět na otázku, co to vůbec dluhopis je. Jak jsme už v úvodu naznačili, jedná se o cenný papír, tedy jakýsi most mezi dlužníkem a věřitelem. Společnosti vydávají dluhopisy z jednoho prostého důvodu. Potřebují finance na zastřešení nějakého projektu, a tak aby si nebraly celou částku formou bankovního úvěru, část zafinancují právě skrze dluhopisy.

Jako společnost tedy můžete vypsat dluhopisy, které potom nabídnete a prodáte věřitelům. Dluhopisy fungují tak, že emitent věřiteli platí po celou dobu platnosti cenného papíru úroky. Jakmile však obligaci vyprší platnost, emitent navíc vrací věřiteli i částku, za kterou ji pořídil.

Jaké druhy dluhopisů existují?

Setkat se můžete hned s několika druhy dluhopisů. Rozdělují se podle typu emitentů, doby splatnosti a typu kupónu.

  • Dluhopisy podle emitenta – státní dluhopisy, korporátní dluhopisy, komunální dluhopisy
  • Dluhopisy podle doby splatnost – pokladniční poukázky (doba splatnosti do 1 roku), krátkodobé (do 5 let), střednědobé (5 až 10 let), dlouhodobé (více než 10 let), bez uvedené doby splatnosti
  • Dluhopisy podle kupónu – bez kupónu, s pevným kupónem, s variabilním kupónem

Jak se dluhopisy emitují?

Pokud se jedná o státní dluhopisy, v tom případě se jedná o Dluhopisy Republiky, které vydává ministerstvo financí. V současné době si můžete koupit dva druhy státních dluhopisů, přičemž oba mají splatnost do 6 let, ovšem u jednoho typu je fixně stanovený výnos, u druhého variabilně.

Dluhopisy vydávají i firmy, a to především kvůli tomu, že se jedná o výhodnější způsob, jak získat finance, aby si nemusely brát úvěr od banky. Korporátní dluhopisy se prodávají po kusech.

Proč investovat do dluhopisů?

Přední výhodou dluhopisů je jejich transparentnost. Předtím, než vůbec dluhopisy koupíte, přesně víte, kdy a kolik za investici do dluhopisů dostanete. Současně se jedná o konzervativní způsob zhodnocení peněz, jehož míra rizika je vskutku minimální.

Dluhopisy mohou zakoupit jak fyzické osoby, které s investováním teprve začínají, tak i profesionálové, již jsou v oblasti investování zběhlí. Proces nákupu je rychlý a snadný.

Jak dluhopisy zakoupit?

Cenné papíry zakoupíte buď přímo na burze, nebo klidně i mimo ni skrze prostředníka. Státní dluhopisy najdete na webové stránce ministerstva financí.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4