• Jan Staněk

Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

zlatý přívěšek se smaragdem

Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

Punc

kvůli tomu tu dnes jsme. Punc je označení specifické pro šperky prodávané v České republice. Díky tomu, že máte na šperku toto označení, si můžete být jistí, že máte doma opravdu kvalitní šperk. Punc obsahuje následující informace:

 • ryzost
 • údaje o kovu
 • doba vyražení
 • místo kontroly (značeno písmenem)

Ryzost

Ryzost je velmi důležitý údaj nejen u šperků z běžného žlutého zlata, ale také u těch z bílého. Podle toho se také odvíjí označení pomocí karátů. Ryzost zlata se nejčastěji označuje následujícími způsoby:

 • 1000/1000: ryzí zlato s ryzostí 24 karátů
 • 750/1000: 18ti karátové zlato. Zlomek nám říká to, že je zde 750 dílků zlata a 250 dílků příměsí. 
 • 585/1000: 14ti karátové zlato. Stejně jako v předchozím případě značí číslo 585 počet dílů čistého zlata. To je důležitý údaj pro bílé zlato.

Punc bílého zlata

Z toho, co jsme se teď dozvěděli, si můžeme punc bílého zlata odvodit. Jedná o typ lata, který v sobě má různé příměsi. Nebude tedy v kategorii 1000/1000. Díky příměsím z dalších kovů se jedná o 14ti karátové zlato. Na puncovní značce tedy bude obrázek s kachnou, datum kontroly a písemné označení města, ve kterém byla kontrola provedena.

Ale nebojte, menší ryzost neznamená, že klesá kvalita šperku. Nejedná se sice o úplně ryzí zlato, ale zlato je pořád hlavní součástí vašeho šperku. Příměsi pouze dovolují zbarvení do stříbrné barvy. Na kvalitě šperku to nijak neubírá.

Jediné potenciální riziko, které s nákupem šperku z bílého zlata může přijít, jsou alergie na přidané kovy. Pokud zjistíte, že na alergie trpíte, zvolte raději klasické žluté zlato. Všechny zlaté šperky jsou přece krásné.

Co dělat, když mám šperk bez puncovní značky?

Puncovní značka je povinná. Proto pokud narazíte na zlatníka, který prodává šperky bez označení, měli byste jej nahlásit na puncovní úřad,aby jej prošetřil. Pokud teď máte pochybnosti o pravosti vašeho drahého šperku, můžete se také obrátit na puncovní úřad.

Štítky: zlatnictví smaragd bílé zlato zlaté šperky šperky ze zlata bílé zlato punc

Nejnovější články

 • Polykarbonátové desky na skleník

  U rodinného domu by neměla chybět zahrada, to se shodneme snad všichni. Rozdíl ale bude v tom, co kdo na zahradě chce mít. Jeden dá přednost bazénu, okrasným rostlinám nebo skalce a druhý naopak nedá dopustit na záhony se zeleninou a ovocné stromy. Proč ne! Existuje však řešení v podobě skleníku. V tomto článku si řekneme, kde nám prodají polykarbonát.

  prodej polykarbonátu

  Číst dál...

 • Oplocení firemního pozemku lze řešit plotovými panely

  Pozemek není řádný pozemek, pokud není obehnaný dlouhým a vysokým plotem, který ve své mohutnosti odrazuje každého, kdo by se chtěl jen přiblížit, aby a decentně svým vizuálním vzezřením předchází zranění každého, kdo by plánoval ve své bezhlavosti takový plot přelézt. A takový plot, který je doplněný psem...

  Číst dál...

 • Psí obojky proti štěkání i klíšťatům

  Psí štěkot může být užitečný, mnohem často však dráždí nervy vaše a zejména sousedů. Štěká-li váš pes bez důvodů, je to problém a je nutné jej řešit. Naštěstí existuje řešení, a to speciální obojek proti štěkání.

  obojek proti štěkání

  Číst dál...

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..