LOVECKÁ OPTIKA – součást každé kvalitní lovecké výbavy

Úplným základem každé lovecké nebo myslivecké výbavy by měla být opravdu kvalitní lovecká optika, ať už jde o lovení nebo pouze o pozorování zvěře a ptactva. Do lovecké optiky patří: dalekohledy, puškohledy, spektivy, kolimátory, dálkoměry a další potřebné příslušenství k samotné optice. Vzhledem k tomu, že často lovení nebo pozorování probíhá taktéž v noci, hodí se mít výbavu pro noční vidění.

LOVECKÁ OPTIKA - nepostradatelné vybavení

Výbornou vlastností, kterou lovecká optika nabízí, je velmi vysoká odolnost proti nárazům, prachu, ale i vodě. 

DALEKOHLEDY

Právě dalekohledy by neměly chybět v žádné loveckém nebo mysliveckém vybavení. Výrobce optiky Meopta, který přináší lepší pohled na svět tvrdí, že „ozbrojíte-li se optickým přístrojem, jsou vjemy lidských očí tím dokonalejší, čím dokonalejší je optický přístroj – dalekohled“.  Lovecká optika se odlišuje různými specifickými parametry jako jsou bipolární/monokulární, s dálkoměrem, možné přiblížení – například 8x56, kde první číslo znázorňuje přiblížení (u zoomových dalekohledů jde pak o rozsah přiblížení) a druhé číslo za x udává průměr předních čoček v milimetrech.

Firma Hunting24 má ve svém sortimentu dalekohledy v nových designech, velmi dobře uchopitelné, s jasným obrazem i pro dlouhé sledování. Navíc spousta z nich je přizpůsobena i tomu, když nosíte dioptrické brýle. V nabídce najdete dalekohledy bipolární (pro obě oči) i s dálkoměrem od kvalitních značek.

PUŠKOHLEDY

Při střelbě na větší vzdálenost oceníte puškohled, optického zařízení, které ulehčí míření. Při nočním lovu se bez puškohledu v podstatě neobejdete. Lovecká optika nabízí několik druhů, které se zejména rozlišuji dle vzdálenosti, na jakou s nimi lze mířit na cíl. Ty nejvýkonnější z nich jsou navrženy pro dlouhou vzdálenost a osvětlený záměrný obrazec s dálkoměrnou stupnicí slouží k přesnému odhadu dalekého cíle.

SPEKTIVY

Spektivy, dalekohledy s velkým zvětšením pro jedno oko, jsou další možnou součástí výbavy lovecké optiky. Pomocí spektivu lze sledovat velmi vzdálený objekt. Některé lepší modely umožňují dokonce fotit nebo sdílet obraz na mobilním telefonu a jsou připraveny vyhovět nejnáročnějším střelcům nebo pozorovatelům všeho, co se děje v přírodě. Spektivy s kvalitními skly objektivu přináší maximální rozlišení a kontrast s věrným barevným podáním v celém zorném poli i dokonce za snížených světelných podmínek.

Vhodné je si pořídit také stabilní stativ s větší nosností pro lepší neroztřesený obraz a pohodlnější pozorování.

KOLIMÁTORY

Kolimátor (reflexní zaměřovač) patří mezi další doplňky, které lovecká optika nabízí. Částečně se podobá puškohledům, ale principiálně je jiný. Kolimátor tvoří jedna čočka (či zrcadlo), zdroj světla a zpravidla polopropustné sklíčko. Reflexní zaměřovač upevněný ke zbrani ulehčuje zamíření na cíl a řeší problém se střídavým zaměřováním na zvolený cíl (terč), který je běžný například u puškohledů. Nicméně kolimátory nenabízí přiblížení, ale na druhou stranu umožňují rychlejší zamíření a jsou vhodné na kratší vzdálenosti. Při pohybu hlavou tečka kolimuje (pohybuje se) po sklíčku. Sklíčka jsou obvykle tmavě zbarvená a mají antireflexní úpravu, aby nedocházelo k nežádoucímu odrazu světla, tedy prozrazení střelce.

DÁLKOMĚRY A DALŠÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

V některých případech se může hodit také dálkoměr. Ten poslouží k změření vzdálenosti pozorované zvěře, ptactva a tak dále. Lovecká optika ale také potřebuje i příslušenství. Zde řadíme: stativy, popruhy na dalekohledy, balistická točítka a další rozšíření kvalitní lovecké optické výbavy.

Lovecká optika je kategorie, u které se nevyplatí šetřit. Musí se dbát na kvalitu a potřebné parametry. Ulehčí míření na cíl nebo vylepší každý zážitek z pozorování ohromující přírody.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4