• Jan Staněk
  • Stavba

Kam nainstalovat detektor plynu?

plyn

Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

Kam nainstalovat detektor propan-butanu?

S plyny jako je například propan-butan je potřeba umístit detektory blíže k podlaze. Jsou totiž těžší než vzduch, takže než by je zachytily detektory umístěné u stropu, mohlo by být pozdě. To úplně nejlepší místo je přímo pod místem, odkud by plyn mohl utíkat. Pokud potřebujete pro představu čísla, pamatujte na to, aby byl detektor maximálně 30 centimetrů nad podlahou a maximálně 4 metry od potenciálního zdroje úniku.

Kam s detektorem zemního plynu? 

Zemní plyn je přímý opak předchozí situace. Je lehčí než vzduch, takže má tendenci stoupat nahoru. Takže podobně jako předtím – detektor zemního plynu maximálně 30 centimetrů od stropu a maximálně 4 metry od zdroje.

Kam detektor rozhodně neumisťovat?

Obecně platí, že pokud detektor umístíte na nesprávné místo v otevřeném prostoru, bude pořád užitečnější, než kdyby byl umístěn někde v prostoru uzavřeném. Takže detektory plynu rozhodně nepatří do skříní a podobně. Proč? Protože uzavřené prostory blokují přístup plynu k detektoru a snižují tak jeho efektivitu. Další prostory, kam detektory plnu prostě nepatří:

  • místa nad dřezem,
  • nad sporákem,
  • v blízkosti oken.

I malá koncentrace plynu (která je pro vás neškodná), může detektor spustit a vás tak čeká dlouhé vypínání sirény. Při přemýšlení o umístění také myslete na teplotu, která v místnosti převládá a zda nepřekračuje povolenou teplotu, ve které je detektor schopen fungovat.

Detektory CO2

Nedoporučujeme nákup detektorů CO2. Jde totiž o plyn, který je normální složkou vzduchu, který dnes a denně vdechujeme. Nejspíš máte na mysli detektory CO, který už umí váš organismus pěkně pozlobit.

 

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4