Protipožární dveře od SPEDOSU dokáží zachránit život

Dnes se budeme bavit o ochraně lidských životů při vzniku požáru. Jelikož občas se stane, že dojde ke zkratu nebo jiné závadě a vlivem několika faktorů může dojít k zahoření vašeho domů nebo naopak průmyslové budovy. Pokud vznikne oheň v noci v rodinném domě, kde nejsou žádné ochranného protipožární systémy nebo hlásiče, dost často má fatální následky, vedoucí až k úmrtí členů rodiny, kteří se otráví jedovatým plynem. Cílem různých zákonů a osvětových akcí je přimět společnost, aby předcházela těmto tragédiím a instalovala do svých obydlí požární hlásiče nebo například protipožární dveře, které zabrání šíření ohně na dobu nezbytnou k opuštění domu nebo průmyslové haly. 

Příčiny vzniku požáru

Jelikož nám elektrické spotřebiče významně ulehčují život, obklopujeme se jimi a často nás ani nenapadne, že za určitých okolností se z nich stávají časované bomby. V domácnosti nejčastěji najdeme celou řadu elektrických spotřebičů, například lednice, televizory, kulmy, žehličky, vysavače, brusky apod. Pokud je totiž takový elektrický spotřebič poškozen nebo s ním zacházíme jinak, než je uvedeno v návodu, může dojít ke vzniku zkratu a následného požáru. Nejčastějším důvodem, který způsobuje požár je technická porucha na elektrickém přístroji nebo lidská nedbalost!

Protipožární dveře

Když už požár vznikne, je důležité se o něm včas dozvědět a zamezit jeho šíření v objektu. Právě k tomuto účelu slouží tzv. protipožární dveře. Tyto dveře se na první pohled příliš neliší od standardních, ale jejich konstrukce je speciálně upravena, aby dokázala na určitý čas odolat vysoké teplotě a plamenům.

Protipožární dveře se rozlišují:

  • EW - omezující požár, u kterých je sledováno množství sálavého tepla vyzařující z povrchu na straně odvrácené od požáru.
  • EI - bránící požáru, u kterých se na straně odvrácené od požáru sleduje přímo povrchová teplota.
  • DP1 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) 
  • DP2 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) jsou též v hliníkové úpravě 
  • DP3 - jsou dřevěné dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny, a repliky historických dveří kazetových a další...) 

Odolnost proti požáru

Parametr, který vypovídá o tom, jak dlouho stavební konstrukce nebo jiné prvky, odolávají účinkům ohně a žáru. Udává ji norma ČSN 730852.  Časový úsek se uvádí v minutách v základní hodnotové stupnici  1 S, 30, 45, 60, 90, 120, 180. Nejčastěji se požární odolnost měří těmito způsoby:

  • zkouškou
  • výpočtem
  • Porovnáváním dle legislativy a norem.

Pokud byste nevěděli, kde sehnat takové dveře, doporučím vám společnost SPEDOS, která je léty ověřenou společností, dodávající certifikované protipožární dveře i vrata.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4