• Jan Staněk

„Prodám nás“ – Co vědět před prodejem firmy

Prodej firmy je složitá záležitost a každý manažer nebo majitel se snaží firmu vést tak, aby k této záležitosti nemuselo dojít. Bohužel ani to největší úsilí někdy nestačí a na prodej dojde. Proto je dobré, aby každý ve vedoucí pozici věděl, co takový prodej obnáší.

Pro přehlednost si rozdělíme informace na několik částí. Probereme vše od toho, jak poznat, že je možná čas firmu prodat, přes správný způsob výběru firmy a na konci si možná představíme jednu ze společností, které se tímto oborem na českém trhu zabývají.

Jak poznat, že je čas prodat firmu

Pro jednoduchost můžeme důvody pro prodej firem rozdělit na osobní a firemní. Ty osobní se vážou přímo na majitele, nebo na člověka ve vedoucí zastupující funkci. Osobní problémy jsou často vázány na čas, který člověk ve firmě stráví. Pokud někdo, kdo založil firmu před třiceti lety, vede firmu ještě v současnosti, může na sobě pozorovat známky vyčerpání. To je docela pochopitelné, snad každý si během svého pracovního života říkal, jestli třeba není čas na změnu, protože jej stávající práce už nenaplňuje. Ve vedoucích pozicích je ale odchod mnohokrát těžší než než v těch obyčejných a často musí dojít k prodeji celé firmy. Tím se dostáváme k dalšímu osobnímu důvodu prodeje, kterým je chybějící nástupce vedoucího. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na zdravotní problémy, které jsou také častým důvodem pro prodej. Mezi firemní důvody patří často dlouhodobý pokles obratu, nebo úplný bankrot. Dále sem ale můžeme zařadit i stagnaci firmy, která se může odvíjet od vyčerpaného vedoucího, který může odmítat změnu.

Jak vybrat správného zprostředkovatele prodeje

Tímto se dostáváme k jedné z nejsložitějších částí celého prodeje. Prodej firmy není jednoduchá záležitost a pro váš vlastní zájem doporučujeme, abyste si pořádně rozmysleli, jakou společnost si pro prodej vyberete. Existuje jich spousta a často se orientují na specifické odvětví, protože se od sebe v oblasti prodeje v mnohém liší. Při výběru zprostředkovatele dbejte na minulé reference. Zjistěte si, jak takový prodej běžně probíhá a zda vám zprostředkovatel nabízí i služby po uskutečnění prodeje (prodejem totiž často starosti nekončí). Také se ujistěte, že je daná firma diskrétní a informace o průběhu prodeje nesděluje jen tak každému. 

Náš tip

Pokud zrovna přemýšlíte o tom, že prodej firmy je ve vaší situaci ta správná volba, zkuste kontaktovat společnost Parite PRO. Jedná o společnost s patnácti lety zkušeností s prodejem ziskových firem. Na schůzce s vámi proberou veškeré důležité informace a vypracují pro vás postup na míru. Poté najdou ideálního kupce a vyřeší za vás veškeré náležitosti prodeje. Jakou součást spolupráce nabízejí služby i po prodeji, jako jsou například správa majetku nebo pomoc s investicemi.

Štítky: postup prodeje firmy jak prodat firmu prodej zavedených firem prodej ziskových firem chci prodat firmu jak výhodně prodat firmu

Nejnovější články

 • Spotřebitelský a investiční úvěr pro podnikatele

  podnikatelský úvěr

  Pryč jsou doby, kdy banky nechtěli půjčovat své peníze některým subjektům. Na mysli mám například střední drobné podnikatele. Chcete-li jít do banky pro podnikatelský úvěr, zde vám poradíme, jak uspět.

  Číst dál...

 • Stavebniny Uherský Brod

  levné stavebniny Hakor

  Stavíte-li nebo jen rekonstruujete dům sami víte, že to stojí velkou hromadu jak úsilí, tak i financí. Proto není divu, že mnoho lidí se snaží najít ty nejlevnější dodavatele, aby ušetřili každou korunu za stavební materiál. My vám poradíme, jak vybrat stavebniny a ušetřit!

  Číst dál...

 • Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

  zlatý přívěšek se smaragdem

  Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

  Číst dál...

 • Vánoční trendy a dekorace 2018

  Vánoční látky výprodej

  Vánoce jsou tady, Vánoce... však dál to určitě znáte, narážím reklamou na oblíben nápoj. Při pohledu do kalendáře zjistíme, že právě běží druhá polovina listopadu a Vánoce se kvapem blíží. CO to pro nás znamená? Že bychom se měli pomalu porozhlédnout po dárcích, případně vymyslet, čím koho obdarujeme. Pro většinu lidí jsou tyto svátky nejoblíbenější v roce a proč ne, když můžeme být ve společnosti těch, které máme rádi. V tomto článku si poradíme, jak vyzrát na vánoční dekorace.

  Číst dál...

 • Nemoc dna aneb zakázané potraviny

  Tradiční čínská medicína

  Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..