• Jan Staněk

„Prodám nás“ – Co vědět před prodejem firmy

Prodej firmy je složitá záležitost a každý manažer nebo majitel se snaží firmu vést tak, aby k této záležitosti nemuselo dojít. Bohužel ani to největší úsilí někdy nestačí a na prodej dojde. Proto je dobré, aby každý ve vedoucí pozici věděl, co takový prodej obnáší.

Pro přehlednost si rozdělíme informace na několik částí. Probereme vše od toho, jak poznat, že je možná čas firmu prodat, přes správný způsob výběru firmy a na konci si možná představíme jednu ze společností, které se tímto oborem na českém trhu zabývají.

Jak poznat, že je čas prodat firmu

Pro jednoduchost můžeme důvody pro prodej firem rozdělit na osobní a firemní. Ty osobní se vážou přímo na majitele, nebo na člověka ve vedoucí zastupující funkci. Osobní problémy jsou často vázány na čas, který člověk ve firmě stráví. Pokud někdo, kdo založil firmu před třiceti lety, vede firmu ještě v současnosti, může na sobě pozorovat známky vyčerpání. To je docela pochopitelné, snad každý si během svého pracovního života říkal, jestli třeba není čas na změnu, protože jej stávající práce už nenaplňuje. Ve vedoucích pozicích je ale odchod mnohokrát těžší než než v těch obyčejných a často musí dojít k prodeji celé firmy. Tím se dostáváme k dalšímu osobnímu důvodu prodeje, kterým je chybějící nástupce vedoucího. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na zdravotní problémy, které jsou také častým důvodem pro prodej. Mezi firemní důvody patří často dlouhodobý pokles obratu, nebo úplný bankrot. Dále sem ale můžeme zařadit i stagnaci firmy, která se může odvíjet od vyčerpaného vedoucího, který může odmítat změnu.

Jak vybrat správného zprostředkovatele prodeje

Tímto se dostáváme k jedné z nejsložitějších částí celého prodeje. Prodej firmy není jednoduchá záležitost a pro váš vlastní zájem doporučujeme, abyste si pořádně rozmysleli, jakou společnost si pro prodej vyberete. Existuje jich spousta a často se orientují na specifické odvětví, protože se od sebe v oblasti prodeje v mnohém liší. Při výběru zprostředkovatele dbejte na minulé reference. Zjistěte si, jak takový prodej běžně probíhá a zda vám zprostředkovatel nabízí i služby po uskutečnění prodeje (prodejem totiž často starosti nekončí). Také se ujistěte, že je daná firma diskrétní a informace o průběhu prodeje nesděluje jen tak každému. 

Náš tip

Pokud zrovna přemýšlíte o tom, že prodej firmy je ve vaší situaci ta správná volba, zkuste kontaktovat společnost Parite PRO. Jedná o společnost s patnácti lety zkušeností s prodejem ziskových firem. Na schůzce s vámi proberou veškeré důležité informace a vypracují pro vás postup na míru. Poté najdou ideálního kupce a vyřeší za vás veškeré náležitosti prodeje. Jakou součást spolupráce nabízejí služby i po prodeji, jako jsou například správa majetku nebo pomoc s investicemi.

Štítky: postup prodeje firmy jak prodat firmu prodej zavedených firem prodej ziskových firem chci prodat firmu jak výhodně prodat firmu

Nejnovější články

 • Oplocení firemního pozemku lze řešit plotovými panely

  Pozemek není řádný pozemek, pokud není obehnaný dlouhým a vysokým plotem, který ve své mohutnosti odrazuje každého, kdo by se chtěl jen přiblížit, aby a decentně svým vizuálním vzezřením předchází zranění každého, kdo by plánoval ve své bezhlavosti takový plot přelézt. A takový plot, který je doplněný psem...

  Číst dál...

 • Psí obojky proti štěkání i klíšťatům

  Psí štěkot může být užitečný, mnohem často však dráždí nervy vaše a zejména sousedů. Štěká-li váš pes bez důvodů, je to problém a je nutné jej řešit. Naštěstí existuje řešení, a to speciální obojek proti štěkání.

  obojek proti štěkání

  Číst dál...

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

 • Čistý vzduch díky odlučování prachu

  cyklonové odlučovače

  Mnoho lidí již ví, že prach je škodlivý z hlediska jeho schopností poškození lidských plic. Konkrétně usazení v plicních sklípcích. Málokdo již ví, že prach může vytvořit výbušnou směs, která je schopna exploze. V tomto článku si řekneme něco o cyklonových odlučovačích prachu.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..