Centropa magazín

Management firem

Nemáte manažera? Interim agentura zajistí 100% kontrolu a výkon

Říká vám něco pojem management? Pokud ne, tak dovolte, abych jej představil. Jedná se o proces systematického plánování, organizování a rozhodování, vedení lidí a kontroly za účelem dosažení vytyčeného cíle společnosti. Top manažeři jsou lidé, kteří jsou svým způsobem vizionáři, plánovači a řešitelé problémů svého týmu. Jeho cílem je neustálý pokrok vpřed a soustředí se na vytvoření soudržnosti týmu, protože v tom je úspěch. Pokud tímto manažerem nedisponujeme, můžeme si jej vypůjčit. Tomuto druhu managementu se říká interim.

 

Interim management

V České Republice jde o novinku, nicméně se těší velmi velkému zájmu a důležitosti. Stačí se podívat na ekonomické podmínky a není čemu se divit. V roce 2010 dokonce vznikla České Asociace Interim Managementu (CAIM).

Jak jsem již nakousl v úvodním odstavci, interim management je tady pro ty, kteří nemají ve vlastních řadách zdatného manažera. Jedná se tedy o dočasné poskytnutí manažerských dovedností a zkušeností na určenou dobu. Manažer má za úkol dosáhnout předem definovaného cíle. Interim manažer se chová stejně jako kdyby byl zaměstnancem dané společnosti. Interim management můžeme rozdělit do několika směrů:

  • Změnový – Společnost potřebuje realizovat okamžitou změnu (krize, transformace)
  • Projektový – Společnost potřebuje pomoct se zavedením projektu (nový software)
  • Substituční – Společnost potřebuje nahradit náhle uvolněnou pozici

Výhody interim managementu

Někdo by mohl říct, proč je potřeba někoho najmout, když si na trhu může najít manažerů kolik jen chce. Není to zdaleka tak jednoduché, najít kvalitního, zkušeného manažera s přirozenou vůdčí osobností. Hledáním byste strávili týdny, možná měsíce. Manažera potřebujete hned! Zde uvedu několik bodů, v čem spočívá výhoda interim manažera:

Objektivita

Jednou z nejdůležitějších faktů, které je třeba zmínit je to, že najatý interim manažer nemá potřebu budovat svou pozici v dané firmě, takže se může okamžitě věnovat dané problematice. Společnosti navíc dodá svůj objektivní pohled na danou situaci, aniž by byl jakkoliv ovlivňovat předchozím vývojem a procesem v nitru společnosti.

Efektivita

Jelikož se jedná o někoho nového, zcela přirozeně zaměstnanci nevědí, co od něj mají čekat. Přistupují k manažerovi se značnou autoritou. Naopak manažer v nich vzbuzuje důvěryhodnost. Tyto aspekty zaručují dosažení vytyčených cílů. 

Zodpovědnost

Interim manažer nese značnou zodpovědnost za dodržení vytyčených cílů ve smlouvě. 

Rychlost

Manažera potřebujete ihned, lze říci, že „včera bylo pozdě“. Interim manažer je schopen nastoupit do společnosti v řádech dnů a od první chvíle začít efektivně pracovat. Tento aspekt záleží na problematice problému, kterou si musí připravit.

TIP: Podívejte se na rozhovor s Jiřím Jemelkou na serveru Mladý Podnikatel. Můžete si jej také pustit jako podcast.

Nevýhody interim managementu

Během procesu výběru interim manažera je potřeba dobře vybírat. Zaměřit byste se měli na zkušené manažery s bohatou historií a dobrými recenzemi. Špatný výběr vám může situaci ještě ztížit. Při sestavování smlouvy si jasně vytyčte cíle. V případě nesplnění, můžete požadovat náhradu. Pokud nebude manažer vzbuzovat dostatečnou důvěryhodnost u vašich zaměstnanců, okamžitě spolupráci stopněte, ztrácíte čas i peníze.

 

Management firem

Nejnovější články z této kategorie

„Prodám nás“ – Co vědět před prodejem firmy

Prodej firmy je složitá záležitost a každý manažer nebo majitel se snaží firmu vést tak, aby k této záležitosti nemuselo dojít. Bohužel ani to největší úsilí někdy nestačí a na prodej dojde. Proto je dobré, aby každý ve vedoucí pozici věděl, co takový prodej obnáší.

Prodej firem

Číst

Co dělat, když firma stagnuje

Stagnace nemusí znamenat katastrofu. Prostě si vaše firma dala chvilku pauzu. Ale vám klesají zisky a zaměstnanci jsou demotivovaní. Co s tím?

Číst

Buďte vidět jak offline, tak online

 

 

Abyste získali pozornost potenciálních zákazníků, tak musíte být prostě vidět. A k tomu abyste byli vidět, tak musíte vykonávat kroky, které vám se zviditelněním výrazně pomůžou. Možností je v dnešní době přehršel. Přesto spousta lidí, firem a podnikatelů si pořád neví rady. Těch možností a všemožných forem propagací je totiž tolik, že se v nich zkrátka a jednoduše ztratíte. Nevíte jak a kde začít a nakonec se v tom ztratíte tak, že vlastně skončíte na úplném začátku.

Číst

Centropa magazín
Svět firemních budov