• Jan Staněk

Protipožární dveře od SPEDOSU dokáží zachránit život

Dnes se budeme bavit o ochraně lidských životů při vzniku požáru. Jelikož občas se stane, že dojde ke zkratu nebo jiné závadě a vlivem několika faktorů může dojít k zahoření vašeho domů nebo naopak průmyslové budovy. Pokud vznikne oheň v noci v rodinném domě, kde nejsou žádné ochranného protipožární systémy nebo hlásiče, dost často má fatální následky, vedoucí až k úmrtí členů rodiny, kteří se otráví jedovatým plynem. Cílem různých zákonů a osvětových akcí je přimět společnost, aby předcházela těmto tragédiím a instalovala do svých obydlí požární hlásiče nebo například protipožární dveře, které zabrání šíření ohně na dobu nezbytnou k opuštění domu nebo průmyslové haly. 

Příčiny vzniku požáru

Jelikož nám elektrické spotřebiče významně ulehčují život, obklopujeme se jimi a často nás ani nenapadne, že za určitých okolností se z nich stávají časované bomby. V domácnosti nejčastěji najdeme celou řadu elektrických spotřebičů, například lednice, televizory, kulmy, žehličky, vysavače, brusky apod. Pokud je totiž takový elektrický spotřebič poškozen nebo s ním zacházíme jinak, než je uvedeno v návodu, může dojít ke vzniku zkratu a následného požáru. Nejčastějším důvodem, který způsobuje požár je technická porucha na elektrickém přístroji nebo lidská nedbalost!

Protipožární dveře

Když už požár vznikne, je důležité se o něm včas dozvědět a zamezit jeho šíření v objektu. Právě k tomuto účelu slouží tzv. protipožární dveře. Tyto dveře se na první pohled příliš neliší od standardních, ale jejich konstrukce je speciálně upravena, aby dokázala na určitý čas odolat vysoké teplotě a plamenům.

Protipožární dveře se rozlišují:

 • EW - omezující požár, u kterých je sledováno množství sálavého tepla vyzařující z povrchu na straně odvrácené od požáru.
 • EI - bránící požáru, u kterých se na straně odvrácené od požáru sleduje přímo povrchová teplota.
 • DP1 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) 
 • DP2 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) jsou též v hliníkové úpravě 
 • DP3 - jsou dřevěné dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny, a repliky historických dveří kazetových a další...) 

Odolnost proti požáru

Parametr, který vypovídá o tom, jak dlouho stavební konstrukce nebo jiné prvky, odolávají účinkům ohně a žáru. Udává ji norma ČSN 730852.  Časový úsek se uvádí v minutách v základní hodnotové stupnici  1 S, 30, 45, 60, 90, 120, 180. Nejčastěji se požární odolnost měří těmito způsoby:

 • zkouškou
 • výpočtem
 • Porovnáváním dle legislativy a norem.

Pokud byste nevěděli, kde sehnat takové dveře, doporučím vám společnost SPEDOS, která je léty ověřenou společností, dodávající certifikované protipožární dveře i vrata.

Nejnovější články

 • Oplocení firemního pozemku lze řešit plotovými panely

  Pozemek není řádný pozemek, pokud není obehnaný dlouhým a vysokým plotem, který ve své mohutnosti odrazuje každého, kdo by se chtěl jen přiblížit, aby a decentně svým vizuálním vzezřením předchází zranění každého, kdo by plánoval ve své bezhlavosti takový plot přelézt. A takový plot, který je doplněný psem...

  Číst dál...

 • Psí obojky proti štěkání i klíšťatům

  Psí štěkot může být užitečný, mnohem často však dráždí nervy vaše a zejména sousedů. Štěká-li váš pes bez důvodů, je to problém a je nutné jej řešit. Naštěstí existuje řešení, a to speciální obojek proti štěkání.

  obojek proti štěkání

  Číst dál...

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

 • Čistý vzduch díky odlučování prachu

  cyklonové odlučovače

  Mnoho lidí již ví, že prach je škodlivý z hlediska jeho schopností poškození lidských plic. Konkrétně usazení v plicních sklípcích. Málokdo již ví, že prach může vytvořit výbušnou směs, která je schopna exploze. V tomto článku si řekneme něco o cyklonových odlučovačích prachu.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..