• Jan Staněk

Protipožární dveře od SPEDOSU dokáží zachránit život

Dnes se budeme bavit o ochraně lidských životů při vzniku požáru. Jelikož občas se stane, že dojde ke zkratu nebo jiné závadě a vlivem několika faktorů může dojít k zahoření vašeho domů nebo naopak průmyslové budovy. Pokud vznikne oheň v noci v rodinném domě, kde nejsou žádné ochranného protipožární systémy nebo hlásiče, dost často má fatální následky, vedoucí až k úmrtí členů rodiny, kteří se otráví jedovatým plynem. Cílem různých zákonů a osvětových akcí je přimět společnost, aby předcházela těmto tragédiím a instalovala do svých obydlí požární hlásiče nebo například protipožární dveře, které zabrání šíření ohně na dobu nezbytnou k opuštění domu nebo průmyslové haly. 

Příčiny vzniku požáru

Jelikož nám elektrické spotřebiče významně ulehčují život, obklopujeme se jimi a často nás ani nenapadne, že za určitých okolností se z nich stávají časované bomby. V domácnosti nejčastěji najdeme celou řadu elektrických spotřebičů, například lednice, televizory, kulmy, žehličky, vysavače, brusky apod. Pokud je totiž takový elektrický spotřebič poškozen nebo s ním zacházíme jinak, než je uvedeno v návodu, může dojít ke vzniku zkratu a následného požáru. Nejčastějším důvodem, který způsobuje požár je technická porucha na elektrickém přístroji nebo lidská nedbalost!

Protipožární dveře

Když už požár vznikne, je důležité se o něm včas dozvědět a zamezit jeho šíření v objektu. Právě k tomuto účelu slouží tzv. protipožární dveře. Tyto dveře se na první pohled příliš neliší od standardních, ale jejich konstrukce je speciálně upravena, aby dokázala na určitý čas odolat vysoké teplotě a plamenům.

Protipožární dveře se rozlišují:

 • EW - omezující požár, u kterých je sledováno množství sálavého tepla vyzařující z povrchu na straně odvrácené od požáru.
 • EI - bránící požáru, u kterých se na straně odvrácené od požáru sleduje přímo povrchová teplota.
 • DP1 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) 
 • DP2 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) jsou též v hliníkové úpravě 
 • DP3 - jsou dřevěné dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny, a repliky historických dveří kazetových a další...) 

Odolnost proti požáru

Parametr, který vypovídá o tom, jak dlouho stavební konstrukce nebo jiné prvky, odolávají účinkům ohně a žáru. Udává ji norma ČSN 730852.  Časový úsek se uvádí v minutách v základní hodnotové stupnici  1 S, 30, 45, 60, 90, 120, 180. Nejčastěji se požární odolnost měří těmito způsoby:

 • zkouškou
 • výpočtem
 • Porovnáváním dle legislativy a norem.

Pokud byste nevěděli, kde sehnat takové dveře, doporučím vám společnost SPEDOS, která je léty ověřenou společností, dodávající certifikované protipožární dveře i vrata.

Nejnovější články

 • Uklouznutí a pády z výšky patří k častým úrazům

  Riziko pádu trápí téměř všechny typy podlah až na jedny! Těmi výjimečnými jsou protiskluzové podlahy, které lze aplikovat i pro obytné prostory, tak i průmysl. V tomto článku e budeme bavit o protiskluzových vlastnostech, kterých je možno docílit speciálním vsypem nebo speciálními protiskluzovými páskami.

  protiskluzové pásky

  Číst dál...

 • Spotřebitelský a investiční úvěr pro podnikatele

  podnikatelský úvěr

  Pryč jsou doby, kdy banky nechtěli půjčovat své peníze některým subjektům. Na mysli mám například střední drobné podnikatele. Chcete-li jít do banky pro podnikatelský úvěr, zde vám poradíme, jak uspět.

  Číst dál...

 • Stavebniny Uherský Brod

  levné stavebniny Hakor

  Stavíte-li nebo jen rekonstruujete dům sami víte, že to stojí velkou hromadu jak úsilí, tak i financí. Proto není divu, že mnoho lidí se snaží najít ty nejlevnější dodavatele, aby ušetřili každou korunu za stavební materiál. My vám poradíme, jak vybrat stavebniny a ušetřit!

  Číst dál...

 • Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

  zlatý přívěšek se smaragdem

  Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

  Číst dál...

 • Vánoční trendy a dekorace 2018

  Vánoční látky výprodej

  Vánoce jsou tady, Vánoce... však dál to určitě znáte, narážím reklamou na oblíben nápoj. Při pohledu do kalendáře zjistíme, že právě běží druhá polovina listopadu a Vánoce se kvapem blíží. CO to pro nás znamená? Že bychom se měli pomalu porozhlédnout po dárcích, případně vymyslet, čím koho obdarujeme. Pro většinu lidí jsou tyto svátky nejoblíbenější v roce a proč ne, když můžeme být ve společnosti těch, které máme rádi. V tomto článku si poradíme, jak vyzrát na vánoční dekorace.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..