• Jan Staněk

Bezpečnost únikových cest zajistí i světlíky z lexanu

V případě požáru ve velkých výrobních firmách, je nejdůležitější zajistit bezpečnou evakuaci osob v budově. V každé takové firmě musí být maximálně zajištěná bezpečnost a to formou únikových cest. Každý projektant tak před stavbou musí posoudit velikost prostor, druh činnosti, která se v místě vykonává. A podle toho vhodně určit počet, umístění, rozměry a a další detaily potřebné k maximalizaci bezpečí všech osob a majetku. Jak ale dosáhnout co možná největší bezpečnosti?

Světlíky vám pomůžou

S bezpečností únikových cest vám výrazně pomohou světlíky. Ty se většinou instalují na střechu a právě tato vychytávka vám výrazně pomůže například v případě výpadku proudu. Díky tomu, že do prostoru propouští přirozené světlo, tak vám osvětli prostory. Kromě toho je jejich hlavní úlohou odvětrávání a můžou vám náramně pomoct v případě požáru. Kouř z požáru má totiž tendenci stoupat směrem nahoru. V případě, že byste v budově neměli světlíky, tak se v ní kouř nahromadí a nemá kudy uniknout. Pokud však střešní světlíky z Lexanu máte nainstalované, tak se v případě požáru otevřou a kouř tak bude unikat směrem ven. Zaručí vám to, že se osoby uvnitř nezačnou dusit a můžou jim i zachránit život.

Správné označení je základ

Pro dosáhnutí maximálního bezpečí je třeba dále mít viditelné označení únikových cest, které nesmí nikdo přehlédnout. Značení únikových cest a nouzových východů se řídí především podle platných českých zákonů. Na první pohled to vypadá, že o nic nejde, ale bezpečnostní značení musí splňovat několik podmínek.

 • značení vás musí dostatečně upozornit na možné překážka, na které můžete na únikové cestě narazit. Jako například různé stavební konstrukce apod.
 • musí vás upozorni na možnost pádu - to platí zejména pro schodiště nebo když se změní sklon terénu.
 • značení nesmí ovlivnit případný kouř z požáru a musí tak být neustále dobře viditelné. To znamená, že musí být usazené maximálně do výšky 2,5 metru.
 • musí být vyrobené z fotoluminisčenčního materiálu, který pohlcuje světlo a ve tmě ho vyzařuje zpět. To znamená, že značky jakoby svítí a jsou tak daleko viditelnější.

Nejnovější články

 • Uklouznutí a pády z výšky patří k častým úrazům

  Riziko pádu trápí téměř všechny typy podlah až na jedny! Těmi výjimečnými jsou protiskluzové podlahy, které lze aplikovat i pro obytné prostory, tak i průmysl. V tomto článku e budeme bavit o protiskluzových vlastnostech, kterých je možno docílit speciálním vsypem nebo speciálními protiskluzovými páskami.

  protiskluzové pásky

  Číst dál...

 • Spotřebitelský a investiční úvěr pro podnikatele

  podnikatelský úvěr

  Pryč jsou doby, kdy banky nechtěli půjčovat své peníze některým subjektům. Na mysli mám například střední drobné podnikatele. Chcete-li jít do banky pro podnikatelský úvěr, zde vám poradíme, jak uspět.

  Číst dál...

 • Stavebniny Uherský Brod

  levné stavebniny Hakor

  Stavíte-li nebo jen rekonstruujete dům sami víte, že to stojí velkou hromadu jak úsilí, tak i financí. Proto není divu, že mnoho lidí se snaží najít ty nejlevnější dodavatele, aby ušetřili každou korunu za stavební materiál. My vám poradíme, jak vybrat stavebniny a ušetřit!

  Číst dál...

 • Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

  zlatý přívěšek se smaragdem

  Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

  Číst dál...

 • Vánoční trendy a dekorace 2018

  Vánoční látky výprodej

  Vánoce jsou tady, Vánoce... však dál to určitě znáte, narážím reklamou na oblíben nápoj. Při pohledu do kalendáře zjistíme, že právě běží druhá polovina listopadu a Vánoce se kvapem blíží. CO to pro nás znamená? Že bychom se měli pomalu porozhlédnout po dárcích, případně vymyslet, čím koho obdarujeme. Pro většinu lidí jsou tyto svátky nejoblíbenější v roce a proč ne, když můžeme být ve společnosti těch, které máme rádi. V tomto článku si poradíme, jak vyzrát na vánoční dekorace.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..