• Jan Staněk

Bezpečnost únikových cest zajistí i světlíky z lexanu

V případě požáru ve velkých výrobních firmách, je nejdůležitější zajistit bezpečnou evakuaci osob v budově. V každé takové firmě musí být maximálně zajištěná bezpečnost a to formou únikových cest. Každý projektant tak před stavbou musí posoudit velikost prostor, druh činnosti, která se v místě vykonává. A podle toho vhodně určit počet, umístění, rozměry a a další detaily potřebné k maximalizaci bezpečí všech osob a majetku. Jak ale dosáhnout co možná největší bezpečnosti?

Světlíky vám pomůžou

S bezpečností únikových cest vám výrazně pomohou světlíky. Ty se většinou instalují na střechu a právě tato vychytávka vám výrazně pomůže například v případě výpadku proudu. Díky tomu, že do prostoru propouští přirozené světlo, tak vám osvětli prostory. Kromě toho je jejich hlavní úlohou odvětrávání a můžou vám náramně pomoct v případě požáru. Kouř z požáru má totiž tendenci stoupat směrem nahoru. V případě, že byste v budově neměli světlíky, tak se v ní kouř nahromadí a nemá kudy uniknout. Pokud však střešní světlíky z Lexanu máte nainstalované, tak se v případě požáru otevřou a kouř tak bude unikat směrem ven. Zaručí vám to, že se osoby uvnitř nezačnou dusit a můžou jim i zachránit život.

Správné označení je základ

Pro dosáhnutí maximálního bezpečí je třeba dále mít viditelné označení únikových cest, které nesmí nikdo přehlédnout. Značení únikových cest a nouzových východů se řídí především podle platných českých zákonů. Na první pohled to vypadá, že o nic nejde, ale bezpečnostní značení musí splňovat několik podmínek.

 • značení vás musí dostatečně upozornit na možné překážka, na které můžete na únikové cestě narazit. Jako například různé stavební konstrukce apod.
 • musí vás upozorni na možnost pádu - to platí zejména pro schodiště nebo když se změní sklon terénu.
 • značení nesmí ovlivnit případný kouř z požáru a musí tak být neustále dobře viditelné. To znamená, že musí být usazené maximálně do výšky 2,5 metru.
 • musí být vyrobené z fotoluminisčenčního materiálu, který pohlcuje světlo a ve tmě ho vyzařuje zpět. To znamená, že značky jakoby svítí a jsou tak daleko viditelnější.

Nejnovější články

 • Oplocení firemního pozemku lze řešit plotovými panely

  Pozemek není řádný pozemek, pokud není obehnaný dlouhým a vysokým plotem, který ve své mohutnosti odrazuje každého, kdo by se chtěl jen přiblížit, aby a decentně svým vizuálním vzezřením předchází zranění každého, kdo by plánoval ve své bezhlavosti takový plot přelézt. A takový plot, který je doplněný psem...

  Číst dál...

 • Psí obojky proti štěkání i klíšťatům

  Psí štěkot může být užitečný, mnohem často však dráždí nervy vaše a zejména sousedů. Štěká-li váš pes bez důvodů, je to problém a je nutné jej řešit. Naštěstí existuje řešení, a to speciální obojek proti štěkání.

  obojek proti štěkání

  Číst dál...

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

 • Čistý vzduch díky odlučování prachu

  cyklonové odlučovače

  Mnoho lidí již ví, že prach je škodlivý z hlediska jeho schopností poškození lidských plic. Konkrétně usazení v plicních sklípcích. Málokdo již ví, že prach může vytvořit výbušnou směs, která je schopna exploze. V tomto článku si řekneme něco o cyklonových odlučovačích prachu.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..