• Jan Staněk

Nemoc dna aneb zakázané potraviny

Tradiční čínská medicína

Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

Co je to dna?

Dna neboli pakostnice je onemocnění lidského organismu, který nedokáže produkovat trávící enzym. Jeho úkolem je odbourávání kyseliny močové, vznikající při metabolickém procesu trávení některých potravin. Onemocnění se projevuje zvýšeným množstvím právě kyseliny močové v krvi, přičemž normální hladina se považuje:

 • 140 – 340 µmol/l (ženy)
 • 220 – 420 µmol/l (muži)

Projev onemocnění

Onemocnění se projevuje usazováním krystalků kyseliny močové v kloubech, zejména dolní části těla, kde poškozují tkáň a tvoří silnou bolest. Bolest je náhlá a obvykle pacienty postihuje ráno. Postižený kloub je na první pohled oteklý a velmi citlivý na dotek. Neléčené onemocnění může vyústit až k chronickému stádiu, kdy dochází k trvalému poškození kloubů, poškozením ledvin, metabolickými poruchami nebo cukrovkou.

Léčba onemocnění

Jak se tohoto onemocnění zbavit? Léčba spočívá v přísné dietě, kdy je nutné vyloučit rizikové potraviny a alkohol. Dále je nutné mít dostatečný přísun tekutin, pravidelný pohyb a nestresovat se. Jako medikamenty lze použít léky na snížení kyseliny močové v krvi nebo analgetika proti zánětu v kloubech. Pomocí může také Tradiční čínská medicína, která má své postupy a dietní plány.

Zakázané potraviny

Jak již víme, jedná se o onemocnění trávícího enzymu, tudíž je nutné některé potraviny zela z jídelníčku vyškrtnout, a to bez výjimky. Zejména se jedná o s vysokým obsahem purinů, konkrétně červené maso, vnitřnosti, smažená jídla, ostré koření, sladkosti, alkohol nebo luštěniny. Nový jídelníček by měl obsahovat ovoce, zeleninu, tmavé a bílé pečivo, brambory, nízkotučné mléčné výrobky a sladkovodní ryby.

Štítky: tradiční čínská medicína oberon dna onemocnění dna arthritis urika léčba dny

Nejnovější články

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

 • Čistý vzduch díky odlučování prachu

  cyklonové odlučovače

  Mnoho lidí již ví, že prach je škodlivý z hlediska jeho schopností poškození lidských plic. Konkrétně usazení v plicních sklípcích. Málokdo již ví, že prach může vytvořit výbušnou směs, která je schopna exploze. V tomto článku si řekneme něco o cyklonových odlučovačích prachu.

  Číst dál...

 • Uklouznutí a pády z výšky patří k častým úrazům

  protiskluzové pásky

  Riziko pádu trápí téměř všechny typy podlah až na jedny! Těmi výjimečnými jsou protiskluzové podlahy, které lze aplikovat i pro obytné prostory, tak i průmysl. V tomto článku e budeme bavit o protiskluzových vlastnostech, kterých je možno docílit speciálním vsypem nebo speciálními protiskluzovými páskami.

  Číst dál...

 • Planografie Olomouc nabízí pestrou škálu služeb. Podívejte se sami

  planografie

  Přestože kancelářské tiskárny disponují mnoha funkcemi, bez služeb copycentra se jednoznačně neobejdete, protože některé dokumenty zkrátka klasická tiskárna nevytiskne. Planografie Olomouc se specializuje na tisk projektových dokumentací a výkresů poměrně dlouhá léta, přičemž na každou práci se důkladně připravuje, slibuje spolehlivost, rychlost a efektivitu. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno si v dané firmě můžete objednat.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..