• Jan Staněk

Nemoc dna aneb zakázané potraviny

Tradiční čínská medicína

Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

Co je to dna?

Dna neboli pakostnice je onemocnění lidského organismu, který nedokáže produkovat trávící enzym. Jeho úkolem je odbourávání kyseliny močové, vznikající při metabolickém procesu trávení některých potravin. Onemocnění se projevuje zvýšeným množstvím právě kyseliny močové v krvi, přičemž normální hladina se považuje:

 • 140 – 340 µmol/l (ženy)
 • 220 – 420 µmol/l (muži)

Projev onemocnění

Onemocnění se projevuje usazováním krystalků kyseliny močové v kloubech, zejména dolní části těla, kde poškozují tkáň a tvoří silnou bolest. Bolest je náhlá a obvykle pacienty postihuje ráno. Postižený kloub je na první pohled oteklý a velmi citlivý na dotek. Neléčené onemocnění může vyústit až k chronickému stádiu, kdy dochází k trvalému poškození kloubů, poškozením ledvin, metabolickými poruchami nebo cukrovkou.

Léčba onemocnění

Jak se tohoto onemocnění zbavit? Léčba spočívá v přísné dietě, kdy je nutné vyloučit rizikové potraviny a alkohol. Dále je nutné mít dostatečný přísun tekutin, pravidelný pohyb a nestresovat se. Jako medikamenty lze použít léky na snížení kyseliny močové v krvi nebo analgetika proti zánětu v kloubech. Pomocí může také Tradiční čínská medicína, která má své postupy a dietní plány.

Zakázané potraviny

Jak již víme, jedná se o onemocnění trávícího enzymu, tudíž je nutné některé potraviny zela z jídelníčku vyškrtnout, a to bez výjimky. Zejména se jedná o s vysokým obsahem purinů, konkrétně červené maso, vnitřnosti, smažená jídla, ostré koření, sladkosti, alkohol nebo luštěniny. Nový jídelníček by měl obsahovat ovoce, zeleninu, tmavé a bílé pečivo, brambory, nízkotučné mléčné výrobky a sladkovodní ryby.

Štítky: tradiční čínská medicína oberon dna onemocnění dna arthritis urika léčba dny

Nejnovější články

 • Spotřebitelský a investiční úvěr pro podnikatele

  podnikatelský úvěr

  Pryč jsou doby, kdy banky nechtěli půjčovat své peníze některým subjektům. Na mysli mám například střední drobné podnikatele. Chcete-li jít do banky pro podnikatelský úvěr, zde vám poradíme, jak uspět.

  Číst dál...

 • Stavebniny Uherský Brod

  levné stavebniny Hakor

  Stavíte-li nebo jen rekonstruujete dům sami víte, že to stojí velkou hromadu jak úsilí, tak i financí. Proto není divu, že mnoho lidí se snaží najít ty nejlevnější dodavatele, aby ušetřili každou korunu za stavební materiál. My vám poradíme, jak vybrat stavebniny a ušetřit!

  Číst dál...

 • Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

  zlatý přívěšek se smaragdem

  Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

  Číst dál...

 • Vánoční trendy a dekorace 2018

  Vánoční látky výprodej

  Vánoce jsou tady, Vánoce... však dál to určitě znáte, narážím reklamou na oblíben nápoj. Při pohledu do kalendáře zjistíme, že právě běží druhá polovina listopadu a Vánoce se kvapem blíží. CO to pro nás znamená? Že bychom se měli pomalu porozhlédnout po dárcích, případně vymyslet, čím koho obdarujeme. Pro většinu lidí jsou tyto svátky nejoblíbenější v roce a proč ne, když můžeme být ve společnosti těch, které máme rádi. V tomto článku si poradíme, jak vyzrát na vánoční dekorace.

  Číst dál...

 • Nemoc dna aneb zakázané potraviny

  Tradiční čínská medicína

  Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..