• Jan Staněk

Nemoc dna aneb zakázané potraviny

Tradiční čínská medicína

Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

Co je to dna?

Dna neboli pakostnice je onemocnění lidského organismu, který nedokáže produkovat trávící enzym. Jeho úkolem je odbourávání kyseliny močové, vznikající při metabolickém procesu trávení některých potravin. Onemocnění se projevuje zvýšeným množstvím právě kyseliny močové v krvi, přičemž normální hladina se považuje:

 • 140 – 340 µmol/l (ženy)
 • 220 – 420 µmol/l (muži)

Projev onemocnění

Onemocnění se projevuje usazováním krystalků kyseliny močové v kloubech, zejména dolní části těla, kde poškozují tkáň a tvoří silnou bolest. Bolest je náhlá a obvykle pacienty postihuje ráno. Postižený kloub je na první pohled oteklý a velmi citlivý na dotek. Neléčené onemocnění může vyústit až k chronickému stádiu, kdy dochází k trvalému poškození kloubů, poškozením ledvin, metabolickými poruchami nebo cukrovkou.

Léčba onemocnění

Jak se tohoto onemocnění zbavit? Léčba spočívá v přísné dietě, kdy je nutné vyloučit rizikové potraviny a alkohol. Dále je nutné mít dostatečný přísun tekutin, pravidelný pohyb a nestresovat se. Jako medikamenty lze použít léky na snížení kyseliny močové v krvi nebo analgetika proti zánětu v kloubech. Pomocí může také Tradiční čínská medicína, která má své postupy a dietní plány.

Zakázané potraviny

Jak již víme, jedná se o onemocnění trávícího enzymu, tudíž je nutné některé potraviny zela z jídelníčku vyškrtnout, a to bez výjimky. Zejména se jedná o s vysokým obsahem purinů, konkrétně červené maso, vnitřnosti, smažená jídla, ostré koření, sladkosti, alkohol nebo luštěniny. Nový jídelníček by měl obsahovat ovoce, zeleninu, tmavé a bílé pečivo, brambory, nízkotučné mléčné výrobky a sladkovodní ryby.

Štítky: tradiční čínská medicína oberon dna onemocnění dna arthritis urika léčba dny

Nejnovější články

 • Polykarbonátové desky na skleník

  U rodinného domu by neměla chybět zahrada, to se shodneme snad všichni. Rozdíl ale bude v tom, co kdo na zahradě chce mít. Jeden dá přednost bazénu, okrasným rostlinám nebo skalce a druhý naopak nedá dopustit na záhony se zeleninou a ovocné stromy. Proč ne! Existuje však řešení v podobě skleníku. V tomto článku si řekneme, kde nám prodají polykarbonát.

  prodej polykarbonátu

  Číst dál...

 • Oplocení firemního pozemku lze řešit plotovými panely

  Pozemek není řádný pozemek, pokud není obehnaný dlouhým a vysokým plotem, který ve své mohutnosti odrazuje každého, kdo by se chtěl jen přiblížit, aby a decentně svým vizuálním vzezřením předchází zranění každého, kdo by plánoval ve své bezhlavosti takový plot přelézt. A takový plot, který je doplněný psem...

  Číst dál...

 • Psí obojky proti štěkání i klíšťatům

  Psí štěkot může být užitečný, mnohem často však dráždí nervy vaše a zejména sousedů. Štěká-li váš pes bez důvodů, je to problém a je nutné jej řešit. Naštěstí existuje řešení, a to speciální obojek proti štěkání.

  obojek proti štěkání

  Číst dál...

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..