• Jan Staněk

Podnikatelské úvěry a jejich výhody a nevýhody

výhody podnikatelského úvěru

Nedávno se v mém okolí začalo hodně probírat téma podnikatelských úvěrů, přínosných, ale potencionálně nebezpečných nástrojů finanční politiky. A proto jsem se rozhodl, že se tomu v tomto článku budu trošku věnovat. Ne každá firma si může dovolit posunout se dál, přes hranici, kterou určují peníze ve formě aktiv, aniž by si tyto finanční prostředky zajistila jinak, než svou vlastní prací.

V poslední době je v evropských zemích hodně oblíbená forma zpětného odkupu leasingu, kdy firma svá aktiva (počítače, výrobní stroje) prodá a obratem si je pronajme. Může tedy nadále pokračovat ve výkonu své práce, stejně jako před tím, ale je obohacena o nemalé finanční prostředky, které může investovat dál. Základní pravidlo všech financí, nejen financí podniku, je, že koruna dnes má větší hodnotu, než koruna zítra. Takto se děje nejen kvůli inflaci a měnovému kurzu obecně, ale takové kvůli možnosti investice. Proto je třeba stanovit, za jakých podmínek, kdo komu půjčuje peníze a pomocí alternativních nákladů a jednoduchého vzorečku si zjistit, jak velký by úrok měl být. Je pro Vás vhodné brát si podnikatelský úvěr? Na tuto otázku není lehké odpovědět, ale je pravda, že je více vhodný pro ty, co jej nepotřebují.

Výhody podnikatelského úvěru

 • Téměř okamžitě dostupné volné finanční prostředky; děje se tak většinu do dvou týdnů
 • Možnost nastavení dlouhé splatnosti, například 20 let atd.
 • Úroková sazba podnikatelského úvěru se nemusí pohybovat v převratných výších, pokud je investor férový, šla by i kolem 3% p.a.
 • Obrovská nabídka ze stran nebankovních institucí

Nevýhody podnikatelského úvěru

 • Žadatelem o úvěr musí být právnická osoba či osoba samostatně výdělečně činná
 • Nakonec ty peníze musíte vrátit (a přidat ještě něco navíc) :(
 • Banka Vám nemusí podnikatelský úvěr povolit kvůli slabšímu příjmu nebo pověsti
 • Bez dostatečné pozornosti se můžete stát obětí lichváře

Při sjednávání podnikatelského úvěru se jednoduše předem ujistě, že jej opravdu potřebujete a poté se svěřte do rukou blízké osoby, či dobré účetní, která Vám bude moct s výběrem úvěru pomoci do míry, ve které budete ve finále všichni spokojeni. Do dluhové pasti se snadno dostal už kde kdo.

Nejnovější články

 • Polykarbonátové desky na skleník

  U rodinného domu by neměla chybět zahrada, to se shodneme snad všichni. Rozdíl ale bude v tom, co kdo na zahradě chce mít. Jeden dá přednost bazénu, okrasným rostlinám nebo skalce a druhý naopak nedá dopustit na záhony se zeleninou a ovocné stromy. Proč ne! Existuje však řešení v podobě skleníku. V tomto článku si řekneme, kde nám prodají polykarbonát.

  prodej polykarbonátu

  Číst dál...

 • Oplocení firemního pozemku lze řešit plotovými panely

  Pozemek není řádný pozemek, pokud není obehnaný dlouhým a vysokým plotem, který ve své mohutnosti odrazuje každého, kdo by se chtěl jen přiblížit, aby a decentně svým vizuálním vzezřením předchází zranění každého, kdo by plánoval ve své bezhlavosti takový plot přelézt. A takový plot, který je doplněný psem...

  Číst dál...

 • Psí obojky proti štěkání i klíšťatům

  Psí štěkot může být užitečný, mnohem často však dráždí nervy vaše a zejména sousedů. Štěká-li váš pes bez důvodů, je to problém a je nutné jej řešit. Naštěstí existuje řešení, a to speciální obojek proti štěkání.

  obojek proti štěkání

  Číst dál...

 • Kam nainstalovat detektor plynu?

  plyn

  Detektory plynu vám určitě nemusíme představovat do detailů. Plní podobnou funkci jako detektory požáru nebo pohybu – chrání vás a váš majetek před mnohdy nebezpečnými nehodami. Hodně lidí, mezi které možná patříte i vy, už doma takové detektory mají. Dost možná se ale potýkají s problémem že neví, kam takový detektor vlastně nainstalovat. No a od toho tu jsme dnes my.

  Číst dál...

 • Chcete být dobře vidět? Označte si sídlo firmy

  označení sídla firmy

  V současné digitální době bývá marketing mimo virtuální prostředí často podceňován, což je obrovská škoda. Pokud se opravdu chcete dostat do povědomí široké veřejnosti, je nezbytné propojovat online a offline marketing dohromady. Věděli jste, že značnou váhu má i správné označení sídla firmy? V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak postupovat.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..