• Jan Staněk

Podnikatelské úvěry a jejich výhody a nevýhody

výhody podnikatelského úvěru

Nedávno se v mém okolí začalo hodně probírat téma podnikatelských úvěrů, přínosných, ale potencionálně nebezpečných nástrojů finanční politiky. A proto jsem se rozhodl, že se tomu v tomto článku budu trošku věnovat. Ne každá firma si může dovolit posunout se dál, přes hranici, kterou určují peníze ve formě aktiv, aniž by si tyto finanční prostředky zajistila jinak, než svou vlastní prací.

V poslední době je v evropských zemích hodně oblíbená forma zpětného odkupu leasingu, kdy firma svá aktiva (počítače, výrobní stroje) prodá a obratem si je pronajme. Může tedy nadále pokračovat ve výkonu své práce, stejně jako před tím, ale je obohacena o nemalé finanční prostředky, které může investovat dál. Základní pravidlo všech financí, nejen financí podniku, je, že koruna dnes má větší hodnotu, než koruna zítra. Takto se děje nejen kvůli inflaci a měnovému kurzu obecně, ale takové kvůli možnosti investice. Proto je třeba stanovit, za jakých podmínek, kdo komu půjčuje peníze a pomocí alternativních nákladů a jednoduchého vzorečku si zjistit, jak velký by úrok měl být. Je pro Vás vhodné brát si podnikatelský úvěr? Na tuto otázku není lehké odpovědět, ale je pravda, že je více vhodný pro ty, co jej nepotřebují.

Výhody podnikatelského úvěru

 • Téměř okamžitě dostupné volné finanční prostředky; děje se tak většinu do dvou týdnů
 • Možnost nastavení dlouhé splatnosti, například 20 let atd.
 • Úroková sazba podnikatelského úvěru se nemusí pohybovat v převratných výších, pokud je investor férový, šla by i kolem 3% p.a.
 • Obrovská nabídka ze stran nebankovních institucí

Nevýhody podnikatelského úvěru

 • Žadatelem o úvěr musí být právnická osoba či osoba samostatně výdělečně činná
 • Nakonec ty peníze musíte vrátit (a přidat ještě něco navíc) :(
 • Banka Vám nemusí podnikatelský úvěr povolit kvůli slabšímu příjmu nebo pověsti
 • Bez dostatečné pozornosti se můžete stát obětí lichváře

Při sjednávání podnikatelského úvěru se jednoduše předem ujistě, že jej opravdu potřebujete a poté se svěřte do rukou blízké osoby, či dobré účetní, která Vám bude moct s výběrem úvěru pomoci do míry, ve které budete ve finále všichni spokojeni. Do dluhové pasti se snadno dostal už kde kdo.

Nejnovější články

 • Spotřebitelský a investiční úvěr pro podnikatele

  podnikatelský úvěr

  Pryč jsou doby, kdy banky nechtěli půjčovat své peníze některým subjektům. Na mysli mám například střední drobné podnikatele. Chcete-li jít do banky pro podnikatelský úvěr, zde vám poradíme, jak uspět.

  Číst dál...

 • Stavebniny Uherský Brod

  levné stavebniny Hakor

  Stavíte-li nebo jen rekonstruujete dům sami víte, že to stojí velkou hromadu jak úsilí, tak i financí. Proto není divu, že mnoho lidí se snaží najít ty nejlevnější dodavatele, aby ušetřili každou korunu za stavební materiál. My vám poradíme, jak vybrat stavebniny a ušetřit!

  Číst dál...

 • Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

  zlatý přívěšek se smaragdem

  Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

  Číst dál...

 • Vánoční trendy a dekorace 2018

  Vánoční látky výprodej

  Vánoce jsou tady, Vánoce... však dál to určitě znáte, narážím reklamou na oblíben nápoj. Při pohledu do kalendáře zjistíme, že právě běží druhá polovina listopadu a Vánoce se kvapem blíží. CO to pro nás znamená? Že bychom se měli pomalu porozhlédnout po dárcích, případně vymyslet, čím koho obdarujeme. Pro většinu lidí jsou tyto svátky nejoblíbenější v roce a proč ne, když můžeme být ve společnosti těch, které máme rádi. V tomto článku si poradíme, jak vyzrát na vánoční dekorace.

  Číst dál...

 • Nemoc dna aneb zakázané potraviny

  Tradiční čínská medicína

  Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

  Číst dál...

Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..